Saç & Makyaj

YÜZ KONTÜRÜ NASIL YAPILIR?

Güzellik ve makyajla az da olsa ilginiz varsa “kontürleme contouring” kelimesi eminiz ki sık sık karşınıza çıkıyordur. Peki nedir ünlülerin bile uygulanışını instagram hesaplarından paylaştıkları bu yöntem?

Makyaj-Trendi-Konturleme

Doğru teknik ve ürünlerle yüzü ideal görünüme ulaştırma tekniği olarak adlandırılan kontürleme, bir nevi gölge ve ışık illlüzyonu. Yüzde beğenilmeyen bölgelerin koyu renklerle kapatılması, açık renklerle de beğenilen bölgelerin ön plana çıkartılmasını sağlayan bu yöntem ünlüler tarafından da sık sık uygulanıyor.

 

konturlemeYüz şeklinizi tanıdıktan sonra evde kolayca uygulayabileceğiniz contouring’de dikkat etmeniz gereken noktalar;

– Gölgelendirme için iki ton koyu, ışıklandırma için de iki ton açık ürünler seçmelisiniz.

– Gündüz makyajınızda doğal görünüm için toz, gece makyajında ise kalıcılık adına sıvı ürünler seçmeniz gerekiyor.

– Yüzünüzde hangi bölgelerin neye ihtiyacı olduğunu anlamak için gün ışığında elmacık, çene ve burun kemiğinin doğru bir şekilde incelenmesi şart.

 

Kontürleme Tekniği Yüze Nasıl Uygulanır?

yuz-konturleme-12

  1. Cildinizi temizleyerek bazınızı hazırlayın.
  1. Daha kalıcı bir makyaj için bazı uygulayın.
  1. Öncelikle geri planda tutmak istediğiniz bölgeleri kapatmaya özen gösterin. Bu bölgelere cildinizden iki ton koyu fondöten uygulayın.
  1. Gölgelendirme işleminden sonra sıra öne çıkartmak istediğiniz bölgeleri aydınlatmada. Burada ise gölgelendirmenin aksine cildinizden iki ton açık kapatıcıyı belirlediğiniz bölgelere uygulayın.
  1. Bronz tonlardaki allığınızı elmacık kemiğinizden kulak bölgenize doğru uygulayın.

yuz-nasil-konturlenir-14

Yüz kontürlemede amaç ideal yüz şekli olarak tanımlanan oval yüze ulaşmaktır. Bu nedenle eğer kare şeklinde bir yüze sahipseniz çene ve alın kısımlarınızı gölgelendirmeli, yüz şekliniz üçgen ise alın kenarlarına, uzun yüzde ise saç diplerine kontürleme yapılmalıdır.

konturleme-nasil-uygulanir

yuz_konturleme_nasil_uygulanir_nedir_13

Yüz Kontürü ve Aydınlatma Nasıl Yapılır Videosu:

Yorumları Göster

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI