Bilim

Yapay Zeka Senaryo Yazdı, İnsanlara da Bunu Filme Çekmek Düştü..

Bilgisayarlar henüz dünyayı ele geçirmek için insanoğluna saldırmaya başlamadılar.. En azından şimdilik.. 😀

Sunspring-yapay-zeka-film (1)

Yapay zeka simülasyonlarının, satrançta ve go oyununda dünyanın en iyi oyuncularını yenmeyi başardığını duymuştuk. İnsanların merak ettikleri nokta ise, yapay zeka simülasyonlarının yaratıcı düşünceler ortaya koyma konusunda insanlara kafa tutacak bir seviyeye gelip gelmedikleriydi. Bu konuyu merak eden yönetmen Oscar Sharp ve Yapay zeka araştırmacısı bilim adamı Ross Goodwin ilginç bir yapay zeka denemesine imza attılar.

Sunspring-yapay-zeka-film (5)

Yapay zeka algoritması tarafından senaryosu yazılanSunspring” isimli 9 dakikalık kısa filmde geçen hikaye kısaca şu şekilde; Silicon valley dizisinden tanıdığımız Thomas Middleditch ve diğer iki oyuncunun rolleri üstlendikleri kısa bilim-kurgu filmi belirsiz bir gelecekte, ne olduğu tam olarak sınıflandırılamayacak teknoloji temalı bir ortamda geçiyor.

Sunspring-yapay-zeka-film (2)

Filmdeki karakterler arasında geçen konuşmalar üzerine yoğunlaşılan ve filmdeki aksiyonun büyük çoğunluğunu oluşturan diyaloglar; İngilizce dilbilgisi yönünden doğru ancak herhangi bir şekilde anlam içermeyen tuhaf konuşmalar üzerine kurulu. Bu ilginç ifadelere örnek olarak, filmdeki Ker adlı karakterin bir noktada ifade ettiği gibi “Kafatasına gitmek zorundayım” ve Middleditch ‘in canlandırdığı karakterin “Pek de parlak bir ışık değil.” şeklindeki ifadeleri izleyenlerin anlamlandıramadıkları tuhaf cümlelerden bazıları.

Sunspring-yapay-zeka-film (1)

Yapay zekanın yaratıcısı olan bilim adamı Ross Goodwin senaryonun oluşum sürecini, “Yapay zekanın senaryoyu yazmaya başlamadan önce konuyu değerlendirmesi açısından yüzlerce bilim-kurgu filmini izlemesi sağlandı ve senaryoyu izlediği bilim-kurgu filmlerinin, düşünce sistemi üzerinde bıraktığı etkiler üzerine şekillendirdi.” şeklinde ifade etti.

Sunspring-yapay-zeka-film (2)

Dünyada, bir yapay zekanın senaryosunu yazdığı ilk film olan Sunspring karşınızda. İyi seyirler.. 🙂

Yorumları Göster

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI