Korkunç

Masum Gözüksede Dünyada Bulunan En Korkunç 5 Lunapark

Küçük büyük, genç yaşlı demeden herkesin eğlence alanı lunaparklardır. Dışarıdan ışıklı, eğlenceli ve renkli gözükse de dünyamızda ilk 5 sıralamasına giren, mutlu olmak yerine korkabileceğiniz lunaparklarda vardır.

dünyanın-en-korkunç-5-lunaparkı

Bu lunaparklar diğer lunaparkların aksine gerçekten perili ve lanetlidir. Genellikle bulundukları ülkedeki cadılar bayramında her lunapark gerçekten korkuyu seven ve yaşamak isteyen müşterilere çeşitli şovlar hazırlarlar fakat bilinmesi gereken bir şey vardır ki bu şovların bazıları gerçekten perilidir. İşte bu lunaparklara örnek olabilecek ilk 5 tanesinin hikayesi.

1) DORNEY PARK

Dorney Parkı Allentown, Pennsylvania’nın dışındaki South Whitehall Township isimli bir yerde kurulmuştur. Lunaparkın kuruluşu 1860’lara kadar uzar. Solomon Dorney bir arsa alıp arsaya çiftlik ve tatil yeri kurmaya karar verir. 1870’de herkese açık olmasını karar verir ve bazı eğlencelerle yerini hizmete açar. Yıllar boyunca parkın değişik sahipleri eğlenceleri yenilemiş ve geliştirmiştir. Parkın belli bir bölümünün perili olduğu konuşuluyor. Atari salonu bulunan Dominator isimli bir evin yakınlarında kapının yanında bir görünen bir kaybolan adam olduğu raporu bile var.

Dorney-Park (3)

Dorney-Park (1)

Dorney-Park (2)

Dorney-Park (4)

Dorney-Park (5)

 

2) CEDAR POINT

Sandusky, Ohio’da bulunan bu lunapark 1400 dönümlük bir alan üzerinde kurulmuştur. Şu anda dünyada en fazla lunapark trenine sahip olan eğlence parkı olarak gözüküyor. Parkın kurulu olduğu alana 1860’larda yarım adaya bot turları vardı ve ev olarak kullanılıyordu. 1870’de açık hava meyhanesi ve yalnız 25 cente binilebilen bir peri treni hizmete başladı. 1890’ların ortasına doğru ilk şeker dükkanı hizmete başladı ve 1892’de ilk lunapark treni inşa edildi. Hikayelere bakıldığında, William H. Dentzal tarafından inşa edilmiş bir atlıkarınca var. Doğmamış bir kız çocuğu için kurulmuş ve bütün atları yönetebilmesi için beyaz bir at konmuştur. Karısı ve kızı doğum sırasında vefat ettikten sonra beyaz atı siyah asker atına çevirmiştir. Raporlara göre park akşamları kapandıktan sonra atlıkarınca bi anda kendi başına dönmeye başlarmış ve karısı ile kızını atın üzerin de görebilirmişsiniz.

Cedar-Point (4)

Cedar-Point (5)

Cedar-Point (2)

Cedar-Point (1)

Cedar-Point (3)

 

3) CONEY ISLAND

Coney Island Brooklyn, New York’un güneyinde bulunan bir yarımadadır. 1881’de insanları adaya getirmek için buharlı gemiler vardı. Bu zamanlarda otel ve parkların inşası başladı. 1876’da ilk atlıkarınca yapılmıştı ve ilk sosisli yeme yarışması burada gerçekleşmişti. Coney Island’ın inşaatı için sürekli akıllarda çelişkiler vardı ama sahipleri her zaman bunları çok iyi bir sır olarak saklamıştı. Herkese açık özel sahilleri, yeme içme yerleri ve çeşitli dükkanlara sahip olan yürüme yolu, oyunları ve trenleri ile birlikte kendi problemleri vardı. Efsaneye göre, lunaparkta perili L.A. Thompson adlı kuleli bir tren bulunuyordu. Thompson treni bırakmadan hala bir peri gibi ilerletmektedir.

Coney-Island (4)

Coney-Island (5)

Coney-Island (3)

Coney-Island (2)

Coney-Island (1)

 

4) KINGS ISLAND

Mason, Ohio’da bulunan bu park Cedar Point’in kardeş parkıdır. 1972’de kapılarını hizmete açan lunapark, Ohio’nun Coney Island’ı olmasını hedefliyordu. 1984’te ve 1987’de Kings Island el değiştirdi ve 2006’ya kadar el değiştirmeye devam etti. Yaklaşık 3000 dönümlük bir bölgede yer alan bu lunaparkın içinde kendine özel bir alışveriş merkezi bile bulunduruyor. Bu lunaparkta 5 farklı hayalet var. Bunlardan “Tommy Tower” isimli hayalet, mezuniyetinde biraz fazla içip sarhoş olmuştur daha sonra kuleye tırmanmaya çalışmış ve düşmüştür. Lunaparktaki bütün oyunların arkasında yürüyen küçük bir kız yada erkek çocuk vardır.Parkın çeşmesinde parlayan gözler görüldüğüne dair raporlar bile bulunmaktadır. Aynı zamanda parkta ölmüş bir güvenlik görevlisi ve sarhoş olup Flight Commander Tren’inden aşağıya düşen bir park görevlisi de bulunmaktadır. Park görevlisi operatörlerin uyarılarına karşı çıkıp kemerini takmamış ve ayağa kalkıp arkadaşlarına el sallamanın iyi bir düşünce olduğunu düşünmüş ve trenden düşmüştür.

Kings-Island (2)

Kings-Island (4)

Kings-Island (3)

Kings-Island (5)

Kings-Island (1)

 

5) MAGIC KINGDOM

Bu lunapark Walt Disney’in bir grubudur. 1971’de hizmete açılmış ve dünyanın en çok gezilip görülen lunaparklarından biri olmuştur. Bu lunapark Walt Disney’in vizyonunun büyük bir parçasıydı ama onun vefatı sırasında inşası tamamlanmamıştı. Efsaneye göre perili olan bölüm Pirates of Caribbean trenidir. Her sabah park çalışanları gelip hayalete günaydın demezlerse tren asla çalışmıyormuş.

Magic-Kingdom (1)

Magic-Kingdom (5)

Magic-Kingdom (4)

Magic-Kingdom (2)

Magic-Kingdom (3)

 

BONUS: ÜRKÜTÜCÜ LUNAPARK KAZALARI VE ÖLEN İNSANLAR (+18)

Yorumları Göster

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI