Bunları Biliyor Muydunuz?

İnsanlar Palyaçodan Neden Korkar?

palyaço-korkusu

Görünümleri, sesleri, hareketleri ve mimikleri ile 7’den 70’e herkesin ilgisini çeken ve yüzünde bir memnuniyet ifadesi uyandıran palyaçolar, bazı insanlar tarafından korkulur birer simge haline gelmiştir.

Genelde eğlence ile bağdaştırılan ve insanları mutluluğa odaklayan palyaçoların neden insanlar üzerinde korku etkisi yarattığı araştırıldı ve bu araştırmalar bilimsel gerçeklere dönüştürüldü. Bizde Sorbiona olarak bu korkunun sebebini sizler için araştırdık ve paylaşımınıza sunduk. 🙂

Florida Atlantic Üniversitesinde görevli olan psikolog Elan Barenholtz, palyaçolardan korkulmasının nedenlerini şu şekilde açıkladı;

* Her insan karşısında bulunan ve yüzünü gizleyen veya maske gibi objeler takan bireylerden rahatsızlık duymaktadır.

* Düşüncelere göre yüzlerine maske veya benzeri obje takan ya da kendini gizleyecek şekilde makyaj yapan herkes, aslında duygusal durumunu ve kimliğini gizlemektedir.

* Karşısında Palyaço tarzında bu tip bireyleri gören kişiler, karşılarında duran bireyin, mutlu mu kızgın mı olduğunu görememekte ve güvenilir olup olmadığı konusunda kaygı duymaktadır. Bazıları ise, tanıdık bir kişi olup olmadığı yönünde dikkatli bir şekilde bakma gereğini duymaktadır.

* Özellikle sahte gülümseme şeklindeki ağır makyajlar, başta çocuklar olmak üzere bazı bireylere korkutucu gelebilmektedir.

Bilinen en ünlü ve ilk palyaço olan Joseph Grimaldi yaptığı bir açıklamada, bütün gün zalim olduğunu ve bu sayede insanları gece güldürebildiğini söylemiştir. Eğlence figürü olarak görülmesine rağmen Grimaldi gerçek hayatında büyük bir trajedi yaşamıştır. Babası gaddardır, eşi doğumda ölmüştür ve tek oğlu da 31 yaşında alkol koması yüzünden hayatını kaybetmiştir.

Yorumları Göster

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI