Gezi & Seyahat

Dünya’nın En İlginç, En Çılgın Festivali: Burning Man!

Burning Man Festivali

Burning-Man-Festivali (16)

Dünya’daki en çılgın ve en eğlenceli festivaller arasında gösterilen Burning Man Festivali 2016 başladı. Çılgın sanatçılar, devrimciler ve eğlenmeyi seven herkesin katıldığı bu festival, bu yılda büyük rağbet görüyor. Dünya’nın dört bir yanından Nevada’nın Black Rock Desert bölgesine gelen insanlar burada kendi benliklerindeki kalıplarını yıkarak özgürleşirler. 7 gün boyunca çölün ortasında telefon sinyali, internet bağlantısı ve duş gibi şeylerin bulunmadığı bu festivalde para kullanılmıyor. Herşey hediye ederek, kucaklaşma ve sevgi olgusuna dayalı. Üstelik herhangi bir karşılık beklemeden. Aynı zamanda din, ırk ve sosyal statü gibi ayrımlardan da tamamen uzak bir bilinç seviyesine sahip bu festivale giden katılımcılar, özgürlük ve sanatı iç içe sonuna kadar deneyimliyorlar.

Burning-Man-Festivali (9)

Müzik ve dansın durmak bilmediği Burning Man (Yanan Adam) ‘de her sene; 7 çağ, inancın ötesi, umut ve korku, eriyen dünya, bilinç ve Amerikan Rüyası gibi farklı temalar seçilir. Kampın merkezinde bulunan ve “Playa” adı verilen bu dışavurum platformunda ise daha önceden hazırlanmış olan çalışmalar ve sanat eserleri sergilenir. Fakat buradaki sanat eserlerinde anlatılmak istenen nettir. Karmaşık anlatım biçiminden uzak ve vermek istediği mesajı direk karşıya algılatabilen bir sanat türüdür. Değişik icatlar, araçlar ve makinalarında aralarında bulunduğu bu festival herkesin katılımına açıktır. Festival toplamda 1 hafta sürmektedir.

Burning-Man-Festivali

Herşeyin paylaşmak üzerine kurulu olduğu bu festivale kendi arkadaş grubunuzla gitmeniz oldukça keyifli olabilir. Eğer tek gitmeyi düşünüyorsanız da emin olun ki herhangi bir yalnızlık hissetmezsiniz. Arkadaş canlısı insanların katıldığı Yanan Adam Festivali’de önyargı ve kalıplaşmış düşüncelere yer yoktur.

Burning-Man-Festivali

Bu arada para geçmiyorsa bir eşyaya veya bir çadıra ihtiyaç duyduğumda ne yapmam gerekiyor diye düşünüyor olabilirsiniz. Cevabı basit; kamp alanındaki komşularınızdan rica ederek ve sarılıp teşekkür ederek temin edebilirsiniz.

Burning-Man-Festivali (3)

Welcome Home (Evine Hoş geldin) yazısıyla karşılandığınız bu Burning Man Festivalinde herhangi bir çöp kutusu yok, herkes kendi çöpünden izmaritinden kendisi sorumlu, dolayısıyla yanınızda kendi yönteminizle oluşturacağınız taşınabilir bir çöp bulundurmanızda fayda var. Herkesin kendinden sorumlu olduğu bu alanda bir hafta boyunca yiyip içeceğin her ne varsa oraya gelmeden önce hazırlayıp yanında getiriyorsun. Burada herkes birbirine gülümseyip selam veriyor. Tanışırken ise el sıkışmak yerine sarılıyorsunuz.

Burning-Man-Festivali (2)

Alandaki ulaşımınızı bisikletinizle sağlıyorsunuz, aman deyim bisikletinizi kaybetmeyin, aksi taktirde kaybettiniz mi yeni kampınız hayırlı olsun demektir. 🙂 Bu durum arkadaşlarınızı kaybetmek için de geçerli. Malum telefon çölün ortasında çekmiyor. Eğer arkadaşlarınızı kaybederseniz arasın ki bulasınız. 🙂

Burning-Man-Festivali (15)

Bitmek ve durmak bilmeyen aktivitelerin sürekli yaşandığı bu alanda insanın uyuyası gelmiyor. Çünkü uyurken birşeyler kaçırmak istemiyor oluyorsunuz. Burada tüm aktivitelere katılıp tanıklık etmek geliyor içinizden. E haliyle bu süreç zarfında; yastık savaşı, sapanla atış, akşam vakti led ışıklar eşliğinde yakartop oynama, dev pelüşların olduğu uyku havuzunda biraz şekerleme yapmak, salıncaklarda sallanmak, toplu yoga dersleri ve meditasyonlar, kişisel gelişim ve seks üzerine verilen seminerler, genital organına kıyafet giydirip fotoğraf çektirmek ve vücut boyama gibi bir çok aktiviteyi deneyimleyebiliyorsunuz.

Burning-Man-Festivali (5)

Gelgelelim festivalin en can alıcı noktası olan son 2 güne; cumartesi günü Embarace (Tahta Adam) figürü etrafında toplanan ateş göstericileri ateş çevirir, dans eder ve dansın sonunda tahta adam figürünü ateşe verirler. Pazar günü ise insanların etkinlik alanında kaybetmiş oldukları tüm eşyalar tahtadan yapılmış bir tapınağa konulur ve tapınak yakılır. Çölün ortasında oluşan dev ateşler neon ışıklarıyla ve müziklerle daha da renkli bir hale gelir.. Ve sonra herkes eşyasını toplayıp karavanlarına binerek, benliklerinde biriktirmiş oldukları güzel ve samimi anılarla birlikte dönüş yolculuğuna başlar.

Burning Man Festivali (2016) Video:

Burning Man Festivali (2016) Havadan Drone İle Çekilmiş Video:

Burning Man Festivali (2015) Video:

Burning Man Festivali (2014) Video:

Burning Man Festivali 2014 (Mark Day’in Gözünden 24 Saat İçerisinde Yaşananlar) Video:

burning man 2017, burning man festivali, burning man 2016, burning man festival nedir, burning man 2017 ne zaman, burning man 2017 nerede

Yorumları Göster

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI