Haberler

Van Gogh Mumyası Bulundu Mu?

Van Gogh Mumyası

İspanya’da eski bir kilisede, Van Gogh’un ünlü otoportresi ile inanılmaz benzerlik gösteren ve son derece iyi korunmuş halde bulunan bir mumya bulundu.

Van Gogh'a Benzeyen Mumya

Van Gogh Mumyası

Mumyanın bulunduğu kilise, Zaragoza yakınlarında bulunan ve Quinto olarak isimlendirilen köyde yer alıyor. Bu köyün kilisesinde onarım çalışmaları yapılırken mumyalanmış halde 30 insan vücudu bulundu.

Mumyaların bulunduğu alan 2011 yılında yapılan onarım çalışmalarında ortaya çıkarıldı. Bazı mumyalar tabutlar içerisinde yer alırken, çıkarılan mumyaların 24 adetinin çocuğa ve 11 adetinin ise yetişkinlere ait olduğu tespit edildi.

Van Gogh Mumyası

Van Gogh Mumyasının Bulunduğu Kilise

Karşılaşılan bu ilginç sonuçtan sonra, 2014 yılından itibaren elde edilen kalıntıların incelenmesi maksadı ile bir proje başlatıldı. Mumyalar üzerinde yapılan incelemede kalıntıların 18.yüzyılın sonlarına ya da 19.yüzyılının ortalarına denk geldiği tahmin ediliyor.

Mumyaların birçoğunun saçlarının ve sakallarının oldukça iyi durumda korunmuş olduğu incelemeyi yapanlar tarafından belirtiliyor. Yapılan araştırma hakkındaki bütün detaylı bilgiler, kamuoyu ile Ağustos ayı içerisinde paylaşılacak.

Mumyalardan bir tanesinin, 40 yaşlarında ölen, Van Gogh’a olan benzerliği ise büyük dikkat çekiyor.

Van Gogh Mumyası

Van Gogh’un Mumyası

Bilim adamları, köyün yer aldığı bölgede o dönemlerde, salgın hastalıklar bulunduğunu ve birçok kişinin, bu salgın hastalıklar neticesinde, yaşamını yitirdiğini açıkladı. Yapılan incelemelerde, çocuk sayısının fazla olması, özellikle kolera, sarı humma ve çiçek hastalığının toplum üzerinde etkili olduğu sonucunu ortaya çıkarmış durumda.

Yorumları Göster

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI