Haberler

Tesla Otomatik Pilot Kazası Can Aldı!

Tesla Model S ‘in Otomatik Pilotu Kaza Yaparak Can Aldı!

Tesla-Model-S-Otopilot-Kazası (9)

Elektrikli otomobilin kralı olarak görünen Tesla‘nın başı şu sıralar fena halde dertte! Yakın zamanda ABD ‘nin Florida eyaletinin Williston bölgesinde otomatik pilot aracı kullanırken gerçekleşen bir kaza, ölümle sonuçlanarak araç sürücüsünün canına mâl oldu.

Tesla Otopilot Kazasının Sebebi;

Kazanın sebebinin Tesla’nın kullanmakta olduğu otomatik pilotun doğru bir şekilde çalışmaması ve bu durumun bir sonucu olarak; aracın bir tırın dorsesinin altına girmesi olarak belirtilmesiyle beraber, NHTSA (Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi) otopilottan kaynaklanan bu ilk ölümlü kazanın nedenini detaylı şekilde araştırmaya devam etmekte.

Tesla-Model-S-Otopilot-Kazası (8)

İlk olarak; Tesla Model S ‘in önüne çıkan tırın dorsesindeki parlak reflektörü gökyüzü olarak algıladığı ve sorun olmadığını düşünerek yola devam ettiği not düşülmüştü.

Tesla-Model-S-Otopilot-Kazası (4)

Fakat Tesla Motors’un CEO’su Elon Musk’ın Twitter’dan yaptığı açıklamada; aracın otopilot sisteminin algılayıcılarının tırın dorsesini yüksekliğinden dolayı algılayamayarak şaşırdığını ve dorseyi bir asma trafik işareti olarak algıladığını belirtti.

Tesla-Model-S-Otopilot-Kazası (2)

Bunun yanı sıra Elon Musk’ın yaptığı bir diğer başka açıklamada; otopilotun kazaları önlediğinin daha önce kanıtladığını ve otopilotun bir insansız araç olmadığını belirtti.

Tesla-Model-S-Otopilot-Kazası (10)

Bir otopilotun sebep olduğu ilk ölümle sonuçlanan kaza olarak tarihe geçen olaya dair bir başka bilgi daha ortaya çıktı. Yetkililerden gelen açıklamaya göre; kazanın yaşandığı anda sürücü cama yapıştırılmış bir mini video oynatıcı üzerinden bir Harry Potter filmi izliyormuş. Bu noktaya kadar mantık çerçevesinde herhangi bir sorunun olmadığı düşünülse de, üreticinin uyulmasını şart koştuğu kurallardan birinin çiğnenmiş olduğu ortaya çıkıyor.

Tesla-Model-S-Otopilot-Kazası (1)

Polis, hayatını kaybeden Joshua Brown‘ın kaza anında film izlediğini, Tesla’nın ise sürekli tekrar ettiği “Otopilot kullanımında mutlaka yolu izleyin ve direksiyonu tutmaya devam edin” tavsiyesine uymadığını belirtiyor.

Tesla Introduces Self-Driving Features With Software Upgrade

Ancak bu açıklamalar insanları pek tatmin etmiş görünmüyor. Çünkü sosyal medyadaki paylaşımlara göre; otopilot sensörlerinin sıcak yaz gününde beyaz bir aracı ayırt edememesi daha popüler bir gerekçe olarak belirtilmekte.

Tesla Model 3’e genel bir bakış yaparak bu aracı incelemek istiyorsanız, ilgili yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Yorumları Göster

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI