Haberler

Gözler Davutoğlu ve Bahçeli’de

Başbakan Davutoğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasındaki koalisyon görüşmesi Bahçeli‘nin Meclis’teki makamında başladı. MHP ‘nin AK Parti ile koalisyon yapmak için 4 şartı var…

bahceli-davutoglu-gorusmesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, 9 Temmuz’da 63. Hükümeti kurma görevi verilen Davutoğlu, bu görevi devraldıktan sonra sırasıyla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile görüşmüştü.

Adalet ve Kalkınma Partisi ile Cumhuriyet Halk Partisi arasında bir ay boyunca yapılan koalisyon görüşmelerinden sonuç çıkmadı.

Koalisyon görüşmeleri kapsamında Davutoğlu ile Kılıçdaroğlu, koalisyon kurmak amacıyla görüşmelere başlama kararı almış, daha sonra AK Parti ve CHP heyetleri, 5 ayrı oturumda, 35 saat süren istikşafi görüşmelerde bulunmuştu.

İstikşafi görüşmelerin tamamlanmasının ardından, Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu, ortak hükümet kurma konusunda anlaşma sağlayamadı. Davutoğlu, bunun üzerine, aynı gün MHP ile temasa geçti.

Davutoğlu ‘nun randevu talebine, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ‘den olumlu yanıt geldi.

Başbakan ile MHP Genel Başkanı ‘nın görüşmesi bugün saat 14:20 ‘de başladı.

İki partinin ortak ve uzlaşabileceği noktalara dikkat çekmesi öngörülen Davutoğlu ‘nun, görüşmede, “ortak ve uzlaşılan konular çerçevesinde hükümet kurmak veya seçime gitmek de dahil birçok seçeneği” gündeme getirmesi bekleniyor.

MHP’nin 4 şartı var

Doğan TV Ankara Temsilcisi Hande Fırat, AK Parti – MHP koalisyon görüşmesi öncesinde MHP’deki son durumu anlattı. MHP’nin AK Parti ile koalisyon yapmak için 4 şartı var:

  • Anayasa’nın ilk 4 maddesine tereddüte mahal bırakmayacak şekilde bağlı olunacak
  • Çözüm sürecinden eksiksiz ve bahanesiz bir şekilde tümüyle vazgeçilecek
  • 17-25 Aralık yolsuzluk iddialarının üzerine gidilecek, ucu kime dayanırsa dayansın ele alınacak
  • Cumhurbaşkanı anayasal sınırları içerisine çekilecek
Yorumları Göster

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI