Haberler

Fransa Nice’de Gerçekleşen Saldırı

Fransa Nice’de Gerçekleşen Terör Saldırısı

Fransa-Nice-Kamyon-Terör-Saldırısı-Haberler (18)

Fransızların Ulusal Günü olarak bilinen Bastille günü, Fransız devrimine ait ateşin yakıldığı gün olarak bilinmektedir. Yani, Bastille Hapishanesi’nin basılarak mahkumların kurtarıldığı ve monarşinin yıkılmasına giden sürecin fitilinin ateşlendiği gündür.

Fransa-Nice-Kamyon-Terör-Saldırısı-Haberler (19)

Bu yüzden bu özel gün Fransızlar için büyük önem taşımaktadır. Bastille gününde ortaya çıkabilecek terör saldırıları endişesiyle Türkiye’deki konsolosluklarını kapatan Fransa, hiç beklenmedik bir saldırıyı kendi ülkesi sınırları içinde bulunan Nice kentinde yaşadı. Ve ne yazık ki terör endişesiyle ilgili ne kadar haklı oldukları ortaya çıktı, fakat Nice’de yaşanan acı saldırının önüne geçilemedi.

Fransa-Nice-Kamyon-Terör-Saldırısı-Haberler (7)

Güvenlik güçleri her ne kadar tedbir alıyor olsa da, bugün Nice kentinde üzücü bir terör saldırısı meydana geldi.
Ülkenin genelinde olan ulusal gün kutlamaları çerçevesinde Nice kentinde de kutlamalar düzenleniyordu. Özellikle deniz üzerinde düzenlenecek olan havai fişek gösterisi için, Fransız halkının büyük bir çoğunluğu Promenade Des Anglais caddesinde toplanmaya başlamışlardı.

Fransa-Nice-Kamyon-Terör-Saldırısı-Haberler (15)

Saatler 22:35’i gösterdiğinde, uzunluğu 15 metreye ulaşan bir kamyon caddenin başına geldi. Ancak kimse ne kamyondan ne de olacaklardan haberdardı. Kamyon kalabalık olan caddeye girmeye çalıştığında, polis ekipleri bu durumu fark etti ve ilk müdahaleyi gerçekleştirdi. Ancak polislerin müdahalesi yeterli olmadı. Kamyon gittikçe hızlanarak kalabalığın içerisine girdi. Ne olduğunu anlayamayan insanlar, polisin ateş açması ile bir anda kaçışmaya başladı. 90 kilometre hızla giden kamyon durdurulamadan ilerledi.

Fransa-Nice-Kamyon-Terör-Saldırısı-Haberler (22)

Caddenin aşırı kalabalık olması, kayıp sayısının da yüksek olmasına neden oldu. Polis, kamyonu ancak, şoförü vurarak durdurabildi. Şoför vurulmasına rağmen kamyon 2 kilometre daha ilerlemeye devam etti ve bu esnada zigzaglar çizerek birçok Fransız vatandaşını ezdi. Bu trajik olayda 85 kişi hayatını kaybetti ve 100’lerce kişi de yaralandı.

Fransa-Nice-Kamyon-Terör-Saldırısı-Haberler (2)

Fransa-Nice-Kamyon-Terör-Saldırısı-Haberler (11)

Fransa-Nice-Kamyon-Terör-Saldırısı-Haberler (10)

Fransa-Nice-Kamyon-Terör-Saldırısı-Haberler (8)

Fransa-Nice-Kamyon-Terör-Saldırısı-Haberler (12)

Fransa-Nice-Kamyon-Terör-Saldırısı-Haberler (9)

Fransa-Nice-Kamyon-Terör-Saldırısı-Haberler (23)

Fransa-Nice-Kamyon-Terör-Saldırısı-Haberler (20)

Fransa-Nice-Kamyon-Terör-Saldırısı-Haberler (3)

Fransa-Nice-Kamyon-Terör-Saldırısı-Haberler (17)

Fransa-Nice-Kamyon-Terör-Saldırısı-Haberler (6)

Fransa-Nice-Kamyon-Terör-Saldırısı-Haberler (5)

Yorumları Göster

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI