Haberler

Facebook’tan Engelleri Kaldıran Proje!

Günümüzde sosyal sorumluluk projeleri gün geçtikçe önem kazanmışken, Facebook da bu kervana katılarak, devir atlatacak yeni bir projeye imza atıyor.

Facebooktan-gorme-engelliler-icin-ozel-uygulama

Facebook mühendisleri tarafından görme engelli kullanıcıların Facebook’ta paylaşılan görselleri ‘görebilmesi’ için bir yazılım geliştirildi ve IOS sürümünde kullanıma açıldı.

facebooktan-gorme-engelliler-icin-arac

Geliştirilen “Automatic Alternative Text ” isimli yazılım, başlarda sadece fotoğrafın kime ait olduğu, nerede çekildiği gibi temel bilgileri betimleyebilirken, şimdi içerdiği görselleri, manzaraları ve hatta renkleri anlatabiliyor.

facebook-gorme-engelliler-icin-uretilen-yeni-uygulama

Facebook’un ilk ‘görme engelli’ mühendisi Matt King; ‘’Facebook’un ne kadar görsel ağırlıklı bir site olduğunu düşünün. İnsanlar yayınlanan görseller altında yorumlar yapıyor, konuşuyorlar. Ancak o görselin ne olduğunu söyleyen biri olmadığı için siz “neler oluyor burada” diyorsunuz’’ diyerek açıklıyor durumunu.

gorme-engelliler-facebooktaki-fotograflari-taniyabilecek-gorebilecek

Şüphesiz Matt gibi binlerce kullanıcının bu durumu yaşadığını düşünürsek, gerçekten sosyal medya yaşamlarını kolaylaştırabilecek bir uygulama olmuş!

Yorumları Göster

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI