Haberler

Çinlilerden Trafik Sorununa Çözüm: Elektrikle Çalışan Otobüs

Çinliler, trafik sorununa çözüm olarak yollarda yer kaplamayan, elektrikle çalışan otobüs yaptılar. Tramvay veya Metro Gibi ama değil. Sadece bir otobüs.

cinliler-elektrikle-calisan-otobus-yaptilar-2

Çinlilerin yaptığı Transit Elevated Bus (TEB) – “Yükseltilmiş Otobüs” projesi, konsept bir otobüs modeli olmaktan çıkıp gerçeğe dönüştü.

cinliler-elektrikle-calisan-otobus-yaptilar-4

Kısa süre Çin’in Qinhuangdao şehrinde test sürüşlerine çıkan otobüs, Çinli sürücüler tarafından trafikteki geleneksel otobüslere oranla daha az yer kaplaması ve elektrikli motoruyla sağlamış olduğu sıfır karbon salınımıyla oldukça olumlu karşılandı.

cinliler-elektrikle-calisan-otobus-yaptilar-5

Tamamen elektrikli bir motor üzerinden hareket eden taşıt, 22 metre uzunluğa ve 7.6 metre genişliğe sahip.

cinliler-elektrikle-calisan-otobus-yaptilar-6

300 kişilik yolcu kapasitesi bulunan otobüsün, bir sonraki modellerinde bundan daha fazla yolcu taşıma kapasitesine sahip olacağı, otobüsü üreten firma yetkililerince şimdiden belirtiliyor. Türkiyede kullanılacak olsa toplu taşıma olarak kullanıldığında rekor kırabilecek bir araç diye düşünüyoruz.

cinliler-elektrikle-calisan-otobus-yaptilar-1

Otobüsün saatte maksimum 65 km hıza ulaşabildiği belirtildi -ki, bu hız şehir içi ulaşım amaçlı kullanılan bir taşıt için son derece yeterli.

elektrikle-calisan-otobus

Çinlilerin yeni nesil toplu taşıma taşıtlarını konsept aşamasından gerçeğe dönüştürmelerinden sonra, Brezilyalılar, Fransızlar, Hintliler ve Endonezya hükümeti de kendi yeni nesil elektrikli yükseltilmiş otobüslerini hayata geçirmek için kolları sıvadı.

cinliler-elektrikle-calisan-otobus-yaptilar-3

Yorumları Göster

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI