Haberler

7 Yaşındaki Çocuğun Pakistan Hükümetine Açtığı Çevre Kirliliği Davası

Rabab Ali isimli 7 yaşındaki bir çocuk, Pakistan’da devrim niteliğinde bir dava açtı.

Rabab-Ali

Ali, davasında kendi de dahil olmak üzere, içinde bulunduğu genç jenerasyonun, sağlıklı yaşam haklarının ihlal edildiğini gerekçe göstererek hükümeti karşısına aldı.

Açmış olduğu davada, Pakistan hükümetinin, kendisi ve arkadaşları için, güven içinde büyüyebilecekleri bir ortam yaratmasını istediğini belirtti. Ayrıca aynı davada, çevre düzeninin korunması ve gelecek nesillere güzel bir çevre olarak teslim edilmesi gerektiğini düşünerek, bu konuda hükümetin kendisine yardımcı olmasını istediğini söyledi.

Daha önce babası avukat aracılığı ile başvuru yapmış, ancak başvurusu yüksek mahkeme tescil memuru tarafından reddedilmişti. Fakat daha sonra Temyiz Mahkemesi Başkanı, kararı geri çevirdi. Bu güzel haber sonrası babası ve Ali büyük bir cesaret kazandılar.

Temyiz Mahkemesi Başkanı verdiği kararda; reşit olmayan çocukların bile, kamuoyunu ilgilendiren her konuda yasal olarak dilekçe verme haklarının bulunduğunu belirtti. Temyiz Mahkeme Başkanının verdiği bu karar, Pakistan tarihinde ilk kez yaşandı ve örnek teşkil eden bir karar olarak görüldü.

Babası yaptığı açıklamada, bu kararın çok umut verici olduğunu belirti ve ailecek çok sevinçli olduklarını belirtti.

Yorumları Göster

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI