Haberler

3800 yıllık “Mumya Heykeli” canlandı!

Müze’de ki 3800 yıllık heykel kendi kendine hareket etti.

İngiltere’nin Manchester şehrindeki Antik Mısır döneminden kalma heykel 180 derece dönerek görenleri hayretler içinde bıraktı.
Neb-Sanu” ismi verilen 30cm’lik mumya heykeli, M.Ö 1800 yılı Antik Mısır dönemine ait.

neb-sanu-heykeli-nasıl-donuyor

Heykelin nasıl olupta kendi kendine döndüğü müze yetkilileri tarafından açıklanamıyor. Bir ingiliz Mısır Bilimci antik mısır kehanetlerini hatırlatarak şöyle bir açıklama yapıyor; mısır döneminde mumyalanan cesetlerin kendileriyle birlikte öteki dünyaya götürebilmeleri için bazı çeşitli eşyaları da onlarla birlikte gömülürdü, bunların arasına bir de heykel konurdu ki, cesedin ruhunu öteki dünyaya taşıyacak bir araç olarak görev yapacağına inanılırdı, belki de heykelin hareket etmesi bu sebeptendir dedi.

neb-sanu-dönüyor

Başarılı bir fizikçi olan Brian Cox ise konuyu farklı bir biçimde yorumlayarak “hareketin sürtünme kuvvetlerinden meydana geldiğini” ve “Heykelin kıvrımlı yüzeyiyle, cam yüzeyin etkileşmesi sonucu oluşan fiziksel bir durum yüzünden heykel hareket ediyor olabilir” yorumunu yapıyor.

3800-yillik-mumya-heykeli-neb-sanu-canlandi

Ancak müze yetkilileri heykelin tam 80 yıldır şu an ki yerinde durduğunu ve daha önce böyle bir olayla hiç karşılaşmadıklarını söylüyorlar, öte yandan güvenlik müze görevlisi, heykelin hareket ettiğini farketmiş ve heykeli tekrar düzeltmiş daha sonra yeniden kamera kayıtlarını incelediğinde heykelin hızlandırılmış video görüntüsünde 180 derece kendi kendine döndüğünü farketmiş, işte o gizemli heykel ve görüntüleri…

Yorumları Göster

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI