Cinsellik

Cep telefonları sperm sayısını düşürüyor!

Yeni yapılan bir araştırmaya göre günde 1 saatten fazla cep telefonuyla konuşan erkeklerin sperm sayısının büyük ölçüde azaldığı görüldü.

cep-telefonu-sperm-sayisini-dusuruyor

İsrail’in Hayfa şehrindeki İsrail Teknoloji Enstitüsü’nün gerçekleştirdiği bu araştırmaya göre günde bir saatten fazla cep telefonuyla konuşan erkeklerin sperm sayısının önemli ölçüde azaldığı belirtildi. Araştırmaya göre cep telefonunu pantolonlarının yan ceplerinde taşıyan erkeklerin önemli ölçüde risk altında olduğu vurgulandı. Daha önce Macaristan ve İngiltere’de yapılan küçük çaplı araştırmalarda “cep telefonu kullanımı ve sperm sayısında azalma” arasında bağlantı olabileceğine ilişkin bulgulara rastlanmıştı.

*Kısa mesaj yazarken de dikkat edilmeli!

cep telefonuyla mesaj yazarken dikkat edilmeli

Uzmanların cep telefonu kullanımına ilişkin uyarıları şöyle;

* Cep telefonunun nerede taşındığı çok mühim, telefonunuzu yan cebinizde ya da kemerinizde taşımayın. Arka cebinizde taşıyın.

cep-telefonlari-on-cepte-degil-arka-cepte-tasinmali

* Sperm sayısını etkileyen şey sadece konuşmak değil, mesaj yazımı esnasında cep telefonu cinsel organa çok yakın tutulduğu için çok uzun süre mesaj yazmak da sperm kalitesini etkiliyor. Ayrıca telefon oyunları da telefon kullanımını arttırmaktadır.

cep-telefonunu-cinsel-organa-tutmak-zararli

*Uyurken bile uzak mesafede tutmak sağlığınız için çok önemli !!

sleep

Araştırmayı yürüten Dr.Ariel Zilberlicht, cep telefonlarının kasık bölgesine yarım metreden yakın taşınmasının sperm sayısına olumsuz etki ettiğini kaydederek, “Telefonlarını yan ceplerinde taşıyan erkeklerin %47 ‘sinde sperm sayısının düşük değerlerde olduğunu tespit ettik. Fazla telefonla konuşmak, özellikle de telefon şarj halindeyken konuşmak büyük risk teşkil ediyor. Uyurken de telefonlar belli bir mesafe uzakta tutulmalı” uyarısında bulundu.

 

Yorumları Göster

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI