Galeriler

Depresyon ile Mücadelede Mutluluğun 11 Şekli

Morfina takma adıyla bilinen sanatçı, 12 yaşından beri depresyon ile mücadele içerisinde olan bir kadın. Hayatı boyunca aile içi şiddete maruz kalan Morfina, tüm yaşantısı boyunca depresyon ve anksiyete gibi zorluklarla tek başına mücadele etmek zorunda kalmış.

Ailesinden gördüğü yoğun şiddet yetmezmiş gibi, hayatına giren erkek arkadaşlarından da aynı şeyi yaşamış. Tüm bu yoğun acıyı tek başına daha fazla kaldıramayacağını hissettiğinde ise intihar etmeyi denemiş ve neyse ki başarısız olmuş.

Sosyalleşme sorunu yaşayan Morfina, depresyon dolu hayatı süresince, mutluluğu nasıl elde edeceği yönünde bazı araştırmalar yapmış ve en sonunda aradığı cevabı kendi sanatında bulmuş. Her ne kadar bütün formüller resim ile alakalı olsada sonuçta kendisi bir ressamdır ve bu doğaldır. Ayrıca önemli olan resimler değil resimlerin anlatmak istedikleridir. Morfina’nın deneyimlerine göre, sanatının aracılığıyla mutluluğun elde edilebileceği 11 yol sırasıyla şöyle;

1) Resim yapmak.

Resim yapmak yazı yazmak gibidir. Biraz farklıdır ama hiç azımsanmayacak bir yanı vardır. İçimizdekileri olduğu gibi evirmeden çevirmeden düşündüğümüz gibi aktarmamızı sağlamaktadır.

morfina-cizim-resim-3

2) Resimleri, hayata tutunma maksadı ile bir iletişim aracı olarak kullanmak.

Resim yaptığımız zaman, yapılan resim o anki ruh halimizi yansıtacaktır. Ama mutsuz iken mutluluğun resmini çizmek ne kadar saçma görünüyor olsa da. Mutluluğu düşünmenize ve hissetmenize sebep olacağından doğal olarak depresyon ve mutsuzluk halinden çıkmanıza sebep olabilir.

mutluluğun formülü resimler

3) Hayalinde canlandırdığı mutluluğun resmini yaparak, kendisini daha pozitif, daha canlı ve daha neşeli tutmayı başarmak.

morfina-cizim-resim-1

4) Resim yaparken, mümkün olduğunca rüyalardan ilham almak.

morfina-cizim-resim-2

5) Evcil hayvanlarla sağlıklı iletişim kurmak ve sevdiği evcil hayvanların resimlerini yapmak.

Aslında bakarsanız kendi kendinize neden böyle birşey yapayım zaten sürekli benim yaşıyor diyebilirsiniz. Ama resimler daha öncede belirttiğimiz gibi belirli bir anı sabitlemektedir. Evcil hayvanınız her zaman aynı şekilde olmayabilir. O anı resime döktüğünüzde ve sonra tekrar baktığınızda çok farklı şeyler görebilir. Sevdiğiniz evcil hayvanınız ölse bile resmine bakıp geçmişteki güzel ve mutlu anlarınızı yâd edebilirsiniz.

mutluluğun formülü resimler

6) Kendisine yakın hissettiği ve severek baktığı evcil hayvanların, en çok hoşuna giden yönlerini, resimlere aktarmak.

mutluluğun formülü resimler

7) Neşeli ve eğlenceli düşüncelerini, hayal gücünü de kullanarak, canlı renkleri resme dönüştürmek.

morfina-cizim-resim-11

8) Hoşlandığı ve içerisinde yer almaktan mutluluk duyduğu küçük oyunları, resimlere aktarmak.

mutluluğun formülü resimler

9) Ders kitaplarını ya da okunan diğer kitapları, farklı bir göz ile incelemek ve kitapların üzerine, mutluluk resimleri çizmek.

morfina-cizim-resim-10

10) Yapılan resimler ile para kazanma amacını ilke edinmek ve kazandığı paralarla sokak hayvanlarına yardımcı olmak ve onlara yuva bulmak.

mutluluğun formülü resimler

11) Diğer insanlara, hayattan vazgeçmemeleri konusunda, elinden geldiğinde yardımcı olmak.

mutluluğun formülü resimler

Yorumları Göster

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI