Galeriler

10 Katlı Bir Apartmanda 10 Farklı Yaşam

Romanyalı fotoğrafçı Bogdan Girbovan ile tanışın. Kendisi Bükreş’te 10 katlı bir apartmanın 10. katında yaşıyor ve bu çalışmasında kendisiyle birlikte 1966 yılında Sovyet döneminde inşa edilmiş olan bu binada oturan farklı insanların farklı hayatlarını gözler önüne seriyor.

bogdan_girbovan_10_katli_bir_apartmanda_10_farkli_yasam

1. KAT

İsmini vermek istemeyen bu bayan emekli bir banknot tasarımcısı. Kendisine ait olan bu tek odalı dairede 10 yıldır bir başına yaşıyor.

1. kat

2. KAT

İkinci katta ise bir abla kardeş oturuyor. Ufak olan bayan zamanın ünlü isimlerinden. Eski bir atlet olan bayan dünyanın birçok yerinde gezmiş ve kocası öldükten sonra ablasının yanına taşınmış.

2. kat

3. KAT

Bu katta ise daire boş ve satılık. Ev sahibi uzakta yaşadığı için fotoğrafçı Bogdan apartman yöneticisi sayesinde daireye girebilmiş. Onunda fotoğrafta bulunmasını rica edince görevli; ‘’eğer makineye doğru bakmazsam olur’’ diyerek kabul edebilmiş.

3. kat

4. KAT

Bu katta ise Don Lucas isimli bir genç (takma ismini kullanmayı tercih etmiş) kız arkadaşıyla birlikte yaşıyor. Gerçi o söylemese de biz bu odaya bir kız elinin değdiğini görebiliyoruz. 🙂

4. kat

5. KAT

Beşinci katta ise bayan Suhariuc Ioana yaşıyor, kendisi binanın en eskilerinden. 1967 yılında bu daireye yerleşmiş olan bayan Ioanna, 1989 yılında yalnızlıktan sıkılıp kendisine bir ev arkadaşı almış. 🙂

5. kat

6. KAT
Bu katta dönemin tanınmış isimlerinden birinin ‘’kiracı’’ olarak yaşadığını söylüyor Bogdan. Fotoğraf çekimini ise yüzü ve ismi gizli kalacak şekilde kabul etmiş.

6. kat

7. KAT

Apartmanın çapkın bekarı ise 7. katta yer alıyor, yani en azından yönetici öyle söylüyor. 🙂 Biraz işitme problemi olan Ionut tek başına ve oldukça sade yaşıyor. Yönetici ise onun çok iyi bir adam olduğu kanısında.

7. kat

8. KAT

Bu katta ‘’Ene’’ soyisimli yaşlı bir çift yer alıyor. Bay Ene yatağa bağımlı yaşıyor eşi ise bakımıyla ilgileniyor. Çift 1967’den beri burada.

8. kat

9. KAT

Fotoğrafçımızın bir alt kat komşusu ise Bayan Bita. Kendisi de apartmanın 1967 jenerasyonundan olup o yıldan beri yalnız yaşamakta.

9. kat

10. KAT

Ve işte fotoğrafçımız Bogdan. Sanatsal kişiliğini olabildiğinde yansıttığı odasında tek başına ve kiracı olarak yaşıyor Bogdan.

10. kat

 

Yorumları Göster

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI